Sapnas – vaizdai, jausmai ir mintys, matomi išgyvenami miegant. Sapnas – tiltas, siejantis iškilusią žmogui problemą su tikslu, kurio jis siekia. Jo tikslas – rasti problemos sprendimą tais būdais, kuriais žmogus kasdiena naudojasi .
Sapno medžiaga atsiranda iš realių pergyvenimų, sapne prisimenama tikrovė. Sapnuose gali atgyti netgi ankstyvos vaikystės epizodai. Sapnai naudoja ne tik reikšmingus, bet ir bereikšmius faktus, kuriems žmogus abejingas, antraeilius reiškinius, smulkius, atsitiktinius įspūdžius. Sapnai atskleidžia, kad bet koks įspūdis, net pats neryškiausias, silpniausias, palieka psichikoje neišnykstantį pėdsaką, todėl bet koks patyrimas gali būti atkurtas sapne. Tačiau tikslus įvykių pakartojimas pasitaiko retai, dažniau kas nors būna iškreipta ir pakeista. Sapne nėra maskuotės. Jame turi reikštis žmogaus gyvenimo stilius kartu su individualiu pranašumo siekimo tikslu. Sapnas atskleidžia žmogaus gyvenimo stilių, kadangi yra individualios mąstymo manieros integruota dalis. Sapnų žmonės nesupranta todėl, kad ir būdravime menkai supranta save, nemoka reflektyviosios saviraiškos. Sapnas liudija, kad žmogus sprendžia gyvenimo problemas ir kartu rodo kokia yra jo pozicija šiais klausimais. Sapnas skatina saviapgaulę, būtiną tam, kad žmogus spręstų aktualią problemą ne remdamasis logika ir realybe, o siekdamas pranašumo. Žmogus apgaudinėja save sapne, kad įgyvendintų ir užmaskuotų bėgimą nuo gyvenimo problemų.
Sapnų funkcijos.
Sapno funkcija yra apsaugoti miegą. Sapnas atsiranda veikiant dviem konkuruojančioms jėgoms: poreikiui miegoti ir siekimui patenkinti psichinį dirginimą.
Sapną sukelia noras, o sapno turinį sudaro šio noro įgyvendinimas, sapne vaizduojama, kad noras išsipildė . sapnas kaip reakcija į psichinį dirginimą, turi jį patenkinti, kad jis nustotų veikti ir galima būtų miegoti toliau. Sapnas yra prasmingas psichinis aktas, kurio ypatybės – norų išpildymas ir haliucinacinis išgyvenimas. Sapnas pašalina miegą trikdančius psichinius dirginimus, haliucinaciškai juos patenkindamas. Sapno turinį formuoja sąmoningame gyvenime atsirandantys dienos atgarsiai, susiduriantys su kokia nors pasąmonės srities dalimi.
Sapnų analizės metodai.
Bandant suprasti sapnus svarbu sapnavusiojo asmenybė, jo gyvenimo aplinkybės, įspūdžiai, kuriuos jis patyrė prieš susapnuodamas sapną – psichinė situacija. Pagrindinis sapnų analizės būdas – laisvųjų asociacijų technika: žmogus turi išsakyti visas mintis, asociacijas, kurios jam kyla galvojant apie sapną ir jo elementus, ypač tas, kurios jam atrodo nesvarbios ar kurios norisi nutylėti. Kita technika – simbolinis aiškinimas. Simboliškai sapne vaizduojama nedaug dalykų: žmogaus kūnas, kaip visuma, tėvai, vaikai, broliai ir seserys, gimimas, mirtis, nuogumas. Freudas pateikia keletą konkrečių simbolių interpretacijų. Žmogaus kaip visumos simbolis – namas. Tėvai – karaliai ir karalienės, gerbtinos figūros. Broliai ir seserys – maži gyvūnėliai, kenksmingi vabzdžiai. Sapno analizės eiga: 1. skatinti, kad sapnavusysis išsakytų kilusias asociacijos, vedančias nuo pakaitalo prie tikrojo sapno turinio, 2. pakeisti simbolius jų reikšmėmis.
Kodėl žmonės pamiršta sapnus.
Sapnus veikia tie patys užmiršimo mechanizmai, kaip ir informaciją, įgytą būdraujant. Sapnas pamirštamas, nes yra nepakankamai ryškus, stiprus. Lengvai pamirštama tai, su kuo susiduriama vieną kartą. Sapno struktūra skiriasi nuo budraus, sąmoningo mąstymo struktūros, todėl sunku pirmąjį perkelti į antrąjį. Geriau įsimenama, tai kas nuoseklu, o sapnai dažnai padriki ir nelogiški. Sapnus dažniau pamiršta žmonės, kurie visai nesidomi sapnais, taigi, domėjimasis sapnais skatina jų įsiminimą.
Geras straipsnis