Pranašiškų sapnų egzistavimo mokslininkai neneigia, bet bando juos aiškinti racionaliai. Jie įsitikinę, kad ateities įvykiai nuspėjami tuomet, kai miegant smegenys intensyviai apdoroja sukauptą informaciją ir ją sudėlioja į reikiamus ,,stalčiukus“. Tuomet į visumą sulipdomos atskiros informacijos nuotrupos ir žmogų aplanko netikėtas žinojimas. Svarbus vaidmuo čia tenka pasąmonei.
Ezoterikai pranašiškiems sapnams turi kitokį paaiškinimą. Anot jų, tai informacijos srautas iš anapusinio pasaulio, dvasių perspėjimas. Kai kas mano, kad sapnuodami galime keliauti laiku, ir pranašiški sapnai yra ne kas kita, o informacija, parsinešta iš ateities.
Pranašiškų sapnų tipai:
- NUOJAUTOS ABRA AIŠKIAREGYSTĖS. Ateitį pranašaujantys sapnai, nepagrįsti jokia žinoma informacija ir sukaupta patirtimi.
- TELEPATINIAI SAPNAI. Dviejų ir daugiau žmonių bendravimas sapnuose. Įprastai tai pavyksta tik itin artimiems žmonėms. Ši komunikacija nepavaldi nei erdvei, nei laikui.
- ŠNIPINĖJIMO SAPNAI. Kai kurie žmonės turi retą gebėjimą sapnuodami įsibrauti į kitų privačią erdvę. Jie sapnuoja kitų namus, mintis, jausmus, baimes ir troškimus. Taip jie gauna informacijos, žinomos tik žmogui, apie kurį sapnuojama.
Pranašiški sapnai gali būti sąmoningi arba nesąmoningi. Sąmoningus įprastai pavyksta sapnuoti tik ilgai treniruojantis, turint užtektinai patirties, ugdant dvasinius gebėjimus ir intuiciją. Nesąmoningį sapnuojami nepriklausomai nuo žmogaus valios, todėl į juos dažnai net nekreipiama dėmesio.
Sakoma, kad dažniausiai pranašiški sapnai sapnuojami pirmadieniais, per pilnatį, ypač 5 val. ryto vietos laiku. Antradienio sapnai taip pat pildosi, bet įprastai pranašauja tolesnę ateitį. Trečiadienį lanko apie pavojų perspėjantys sapnai. Ketvirtadienio ir šeštadienio sapnai nesipildo. Penktadienio dažniausiai pateikia atsakymą į konkretų ramybės neduodantį klausimą. Sekmadienio sapnams teikti reikšmės nereikėtų.