Sapnų gaudyklė

Sapnai – puiki patirtis. Bent jau tada, kai jie pasirodo tarsi gražus, mielas filmas, kurį prabudę prisimename su pasimėgavimu. Bet būna ir taip, kad vietoje saldžių sapnų regime košmarus, kurie pažadina vidury nakties ir padovanoja nerimą, negerą nuojautą ir nemalonią savijautą visai dienai. Būna ir įkyrių, erzinančių sapnų, kurie, atrodo, trunka visą naktį, sukurdami padėties be išeities jausmą, neįmenamo galvosūkio įspūdį. Po pastarųjų prabundame veikiau pavargę nei pailsėję.
Ką daryti, kad išvengtume tokių slogių sapnų? Ne pro šalį virš lovos pasikabinti sapnų gaudyklę!

Sapnų gaudyklė – tai magiškas Šiaurės Amerikos indėnų talismanas, saugantis žmogų nuo blogų sapnų.
Sapnų gaudyklė gaminama iš gluosnio šakos žiedo, kurio viduje – supintas tinklas, o išorėje kabo plunksnos. Toks talismanas kabinamas miegančiajam virš galvos.

Sapnų gaudyklių pradžia

Amerikos indėnai pirmieji pamėgino sukelti gerus sapnus ir atsikratyti košmarų. Jie sugalvojo sapnų gaudykles, jų ir šiandien galima rasti muziejuose bei parduotuvėse, o kai kurie žmonės pasikabina ją savo automobiliuose kaip laimę nešantį ženklą.

Sapnų gaudyklių legenda

Amerikos indėnams sapnai buvo ypač reikšmingi. Pasakojimuose bei legendose gausu atsitikimų, kai sapnų košmarai išpranašavo nelaimę ar katastrofą. Pagal Amerikos indėnų tikėjimą, nakties oras kupinas gerų ir blogų sapnų, kurie bet kada gali pasiekti miegantįjį.

Sapnų gaudyklės idėja gimė odžibvų ir anišabų gentyse. Odžibvų genties indėnai tikėjo, kad sapnuoti galima dėl daugybės priežasčių, tačiau pagrindinė yra tam tikras atsitiktinumas. Tai reiškia, kad kiekvieną asmenį gali aplankyti neramūs ar gąsdinantys sapnai. Genčių išminčiai ar šamanai mėgino rasti būdų tokiems blogiems sapnams sustabdyti – taip atsirado sapnų gaudyklės.

Pasakojama, kad senas šamanas įkopė į aukštą kalną ir ten išvydo viziją. Šioje vizijoje jam apsireiškė Didysis Šamanas ir Išminties Mokytojas Iktomis, įsikūnijęs į vorą. Kalbėdamas šventąja kalba Iktomis pakėlė iš gluosnio pagamintą senuko talismaną – žiedą, apraišiotą nukarusiais arklio uodegos karčiais, karoliukais bei plunksnomis, ir jo centre ėmė megzti voratinklį. Tuo metu jis senajam šamanui kalbėjo apie gyvenimo ciklus, apie tai, kad mes pradedame gyventi kaip vaikai, praėjus vaikystei suaugame, tada pradedame senti ir vėl mus tenka prižiūrėti kaip vaikus – taip baigiasi gyvenimo ciklas. Bet, – tęsė Iktmois toliau megzdamas tinklą, – kiekviename gyvenimo etape mes susiduriame su daugybe jėgų, kai kurios jų mums kenkia, kai kurios – atvirkščiai, padeda. Jei įsiklausysi į gėrio jėgas, atsiversi joms, jos mielai padės tau keliauti teisinga kryptimi. Bet jei tavo pasirinkimas bus neteisingas, gali patekti į spąstus. Taigi šios jėgos gali ir padėti, ir įsikišti į Gamtos Harmoniją ją sutrikdydamos.

Taip jis kalbėjo vis megzdamas tinklą. Kai pagaliau baigė savo prakalbą, padavė šamanui voratinklį tardamas:
– Šis voratinklis – idealus ratas su skylute centre. Pasinaudok šiuo voratinkliu kad padėtum savo žmonėms pasiekti tikslų, pasisemti įkvėpimo ir idėjų iš vizijų bei sapnų. Jei pasitikėsi Didžiąja Dvasia, voratinklis gaudys geras idėjas, o visos blogosios išlįs per skylę.

Senasis šamanas persakė savo viziją, nuo tada daugybė indėnų ėmė kabintis sapnų gaudyklę virš savo lovos, kad atsijotų gerus ir blogus sapnus. Gerieji pagaunami į voratinklį ir lieka tam, kad padėtų žmogui kasdieniame gyvenime, o blogieji išlenda per voratinklio viduriuką ir liaujasi buvę sapnavusiojo gyvenimo dalimi. Kalbama, kad sapnų gaudyklėje slypi netgi jėgos, leidžiančios valdyti savo likimą.

Sapnų gaudyklės galia

Nakties oras prisodrintas sapnų. Tiek gerų, tiek blogų. Kai jūs kabinate sapnų gaudyklę poilsio vietoje, ji ima gaudyti pro šalį plaukiančius sapnus.

Geri sapnai žino kelią ir per voratinklio gijas, ir skylutes, per karančias plunksnas nukrinta ant sapnuojančiojo taip minkštai ir lengvai, kad žmogus dažnai nė nesusivokia užsnūdęs. Manoma, kad aplankę žmogų geri sapnai per gaudyklę gali grįžti atgal į nakties orą, ir keliauti pas kitus, ar periodiškai pasikartoti.

Blogieji sapnai tokio gebėjimo rasti kelią neturi, įsipainioja voratinklyje, o vėliau ištirpsta ryto saulės spinduliuose. Sakoma, kad taip pagautas ir sunaikintas sapnas negali daugiau aplankyti žmonių, jis daugiau nebeskraido ore.

Anot Amerikos indėnų, tam tikri sapnai ir juose pasirodantys vaizdiniai skirti konkretiems žmonėms. Sapnų gaudyklė negali sutrukdyti šiems sapnams pasiekti tam tikrą žmogų. Jie visada praeis pro tinklą, o miegantysis būtinai regės jų simbolius, ar prisimins perteiktą informaciją.

Sapnų gaudykles sukūrė genčių senolės. Jas kabindavo jaunavedžių palapinėse, prie vaiko lopšio. Tikėta, kad sapnų gaudyklės labai reikšmingos vaikams, nes plunksnos siejasi su oru ir kvėpavimu – gyvybės simboliais. Vaiką linksmina ant sapnų gaudyklės siūbuojanti plunksna, jis išmoksta vertinti tyrą orą ir jo svarbą.

Konstrukcija

Iki šių dienų tinklas yra svarbi sapnų gaudyklių dalis. Jį gausiai puošdavo dekoratyviais akmenėliais, pelėdos plunksnomis ir karoliukais.

XX a. pradžioje sapnų gaudyklės dažniausiai buvo daromos iš 87 mm skersmens medinių lankų, juose įtvirtindavo iš dilgėlių stiebelių virvės nupintą tinklą. Virvę nudažydavo raudonais laukinės slyvos žievės sulčių dažais.

Sapnų gaudykles vaikams ir kūdikiams darydavo iš gluosnio, ir gyvulių sausgyslių. Išdžiūvus gluosniui sausgyslės sutrūkinėdavo ir sapnų gaudyklė nukrisdavo ant žemės. Toks suirimas buvo lyg perėjimasvaikystės į pilnametystę simbolis.

Šiandien dauguma sapnų gaudyklių daromos iš audinio. Įvairiose šiaurės rytų JAV vietovėse bei Kanadoje jos daromos sniegbačių arba ašaros lašo formos.

Parašykite komentarą